Ameliyatsız Burun Estetiği - Dr. Abdülkadir Göksel

Ameliyatsız Burun Estetiği

Burun Dolgusu

Görüntünüzden memnun değilsiniz ancak estetik ameliyat olmaktan da korkuyorsunuz. Çevrenizdekiler burun ameliyatı olmanıza gerek yok diye geçiştirirken, siz her aynaya baktığınızda burnunuzdaki kemere ya da çöküntüye takılıyorsanız merak etmeyin sizin için de uygun bir çözüm var.

Özellikle Türk genetik yapısı gereği ülkemizde sıklıkla burun sırtındaki kemer nedeniyle burun estetik ameliyatı yapılmaktadır. Bazıları istedikleri görüntüyü elde edebilmek için birden fazla burun ameliyatı olmakta sakınca görmezken, bazıları için ise hissettikleri ameliyat korkusu bu isteğinin önüne geçebilmektedir. Özellikle ameliyattan korkan kişiler için cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, narkoz almadan burna şekil vermek artık mümkün. Üstelik bu işlem için sadece 20 dakika yeterli. Dolgu ve botoks uygulamalarının kombinasyonu ile burundaki şekil bozukluğuna yol açan eğrilikler, girinti ve çıkıntılar kamufle edilebildiği gibi, burun ucundaki düşüklükler de giderilebilmektedir.

‘Belki ameliyat korkunuzu yenemeyiz ancak burnunuza uyguladığımız minik dokunuşlarla tüm ifadenizi değiştirebiliriz… ’

Burun Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle hastamızın tıpkı burun estetiği ameliyatı olacakmış gibi detaylı yüz analizinin yapılması ve fotoğraflar üzerinde oluşturulacak olan burun şeklinin tasarlanması gerekir. Ardından uygulama sırasında acı hissedilmemesi için uyuşturucu kremler sürülerek uygulama alanı soğutulur. Nadiren de olsa tam uyuşukluk sağlanması için küçük miktarda uyuşturucu enjeksiyon gerekli olabilir. Daha önce planlama yapılan bölgelere dolgu maddesi enjeksiyonu yapılarak burun yeniden şekillendirilir ve burun uç açısında değişiklik planlanıyor ise uygulamaya küçük doz Botulinum Toksini eklenir. Uygulama yapılacak alan uyuşturulduğu için hasta acı hissetmez ve uygulama sonrası herhangi bir alçı ve sargı yapılmaz. Sadece 5 dakika kadar buz uygulaması yapılır ve kişi günlük yaşamına yeni burun şekli ile devam edebilir.

Kimlere uygulanabilir?

Ameliyatsız burun şekillendirme tekniği için uygun olan hastalar, daha önce burun ameliyatı geçirmiş olmasına rağmen rötuş gerektiren basit düzensizliklerden yakınan, düşük burun ucuna sahip ya da burun kanatlarında asimetri, küçük eğrilikler bulunan ve burun şekli bu uygulama için uygun hiç müdahale görmemiş hastalardır.

Kişinin nefes alma problemi yok ise ve burun şekli, derisi bu müdahaleye uygunsa, bu yöntem estetik ameliyata gerek kalmadan istediğiniz görüntüyü elde etmenize imkan sağlayabilir.

Hangi dolgu maddeleri kullanılır?

Kalıcı dolgu maddeleri hastada alerjik reaksiyon görülmeye başlandığında çıkarılamadığı için kliniğimizde sadece geçici dolgu maddesi ve Botulinum Toksiniile işlem yapılmaktadır. Geçici dolgu maddesi olarak dünya genelinde altın standart olarak kabul edilmiş ve doku uyumu bakımından yüz güldüren bir özellik taşıyan Hyaluronik Asit ve Allergan firmasının üretimi olan orijinal Botulinum Toksini ilacı kullanılır. Bu dolgu maddelerinin etkisi 8 ila 12 ay arası sürmekte olup, hastanın isteğine göre tekrarlanabilmektedir.

Dolgunun etkisi ne kadar sürer?

Buruna uygulanan dolgu ve Botulinum Toksini ile şekillendirmenin ne yazık ki kalıcı etkisi olmayıp, ortalama olarak bir yıl içinde burun eski şekline dönmektedir. Uygulama bu zaman zarfının sonunda hastanın isteğine göre tekrarlanabilir. Her periyodik tekrarda dolgu maddelerinin etkisi daha uzun sürmektedir.

Diğer işlemlerde de olduğu gibi burun dolgusu işleminin de konusunda uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Doktor seçiminizin yanı sıra seçtiğiniz doktorun uygulama esnasında kullandığı ürünlerin kalitesi de çok önemlidir.

Comments are closed.