Diğer Fonksiyonel Burun Ameliyatları - Op. Dr. Abdülkadir Göksel

Diğer Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Diğer Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Alt konka submukozal rezeksiyonu

Alt konka (burun etleri) büyüklüğünün kemik iskeletinin kalınlığına bağlı olduğu durumlarda radyofrekans ile dokunun küçültülmesi sorunu çözmez. Bu durumlarda yapılması gereken burun etinin üzerini kaplayan mukozanın korunup iskelet kısmındaki kalınlığım alınmasıdır. Böylece burun tıkanıklığına yol açan ve burun içinde hacim oluşturan burun etleri küçülmesine rağmen yapmaları gereken fonksiyonları da yerine getirmeye devam edeceklerdir.

Nasal Valv cerrahisi

Havanın burun boşluğuna girdiği bölgeye nasal valv adını vermekteyiz. Bu giriş bölgesindeki darlıklarla birlikte deviasyonu da olan hastalarda tespit edilmez ve sadece deviasyon düzeltilir ise hastanın nefes alma sorunu devam eder ve ameliyat başarısız olur. Bu nedenle bu bölgenin doktor tarafından özellikle incelenip tıkanıklığa yol açan açısal bir darlık olup olmadığı ortaya konmalıdır.

Eczanelerde satılan burun açıcı ya da horlama engelleyici burun bantları aslında basitçe bu bölgeyi genişleterek soluğu rahatlatmaktadır.Ancak sürekli olarak burun bantlarıyla yaşamak da mümkün olmadığından bu bölgeye uygulanacak kalıcı cerrahi tekniklerle nasal valvin genişletilmesi mümkündür.
Nasal valv cerrahisi deviasyon ameliyatları, burun estetik ameliyatları ve diğer cerrahilerle birlikte yapılabileceği gibi tek başına da uygulanabilir.

Balon sinoplasti

Kronik sinüzit tedavisinde çığır açmış ve hala günümüzün en önemli tekniği olan FESS ameliyat tekniği ile birlikte kullanılan ve ameliyatın güvenliği, süresi konusunda son derece yardımcı bir yöntemdir. Burun içerisinde polip oluşumu olmayan ve sadece sinüs kanallarının darlığı nedeniyle oluşmuş sinüziti olan hastalarda tek başına kullanılabileceği gibi tam bir sinüs cerrahisi gerektiren hastalarda da enstrüman olarak son derece yararlıdır.

Kliniğimizde yapılan sinüzit cerrahilerinde Balon sinoplasti yöntemi başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için randevu almanızı rica ederiz.

Comments are closed.