Burun Ucu Estetiği - Dr. Abdülkadir Göksel

Burun Ucu Estetiği

Burun ucu estetiği nedir?

Sadece burun ucundaki şekil bozuklukları için yapılan ve burnun kemik çatısında hiç bir işlem yapılmayan burun estetiği ameliyatlarına Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) adı verilir. Tip plasti ameliyatlarında şişlik ve morluk neredeyse hiç gözlenmez. Üstelik sadece burun uç bölgesinde çalışıldığından dolayı iyileşme süresi de daha kısadır.

Burun ucu ifademizin de belirleyici bir unsurudur. Burun ucunun dudakla yaptığı açı ne kadar düşükse, yani burun ucu ne kadar aşağıya bakıyor ve uzun ise, ifade de o oranda sertleşir. Özellikle erkeklerde, burun dudak açısının düşüklüğü sinirli görünüme yol açmaktadır.

Burun ucu aşağı doğru normalin dışında olacak şekilde eğimliyse hastanın nefes almasında sıkıntıya yaratır. Burun kanatlarının büyük olması ise, burun deliklerinin de çok geniş görünmesine sebep olur.

Burnun uç kısmındaki kıkırdaklar kimi hastalarda birbirinden ayrı ve büyük olabilme durumuna Bulböz Burun (Bullbous Nose) denilmektedir. Karşıdan bakıldığında burun ucu ortadan ayrıkmış gibi görünür. Bu da insanların özellikle burun ucumuza bakarak konuşmasına olanak tanır.

Yukarıda sayılan burun ucu ile ilgili sıkıntıları gidermek, burun ucu kıkırdaklarını yeniden şekillendirilmek için hastane ortamında ortalama yarım saat süren basit bir uygulama gerçekleştirilir. Bu uygulama burun ve dudak açısını iyi ayarlamak bakımından iyi bir tekniktir. Alçı ve tampona gerek olmadığı için nefes almada da sıkıntı yaşanmamaktadır. Burun ve göz çevresinde morarma ve şişlik olmaz, oluşabilecek ödem de kısa sürede geçer. Kişinin hastanede kalmasına gerek olmadığı gibi sosyal yaşantısına ve işine de kısa sürede dönebilir.

 

Comments are closed.