Deviasyon Nedir?

Deviasyon

Deviasyon (Nasal septum deviasyonu)

Burnun orta duvarında yer alan kıkırdak ve kemiklerin eğri olması durumunda hava delikleri tıkanır. Solunum güçlüğü çekilmesini de beraberinde getiren eğrilik, ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilmekte, bu durumda devreye deviasyon ameliyatları girmektedir. Eğrilik anlamına gelen deviasyon kelimesi yapılan cerrahi müdahaleyi tam olarak ifade etmez. Bu nedenle tıpta burun eğriliğinin düzeltildiği ameliyatlar ‘Nasal Septum Deviasyonu’ olarak tanımlanır.

Septum deviasyonu yani burun kemiğinin ve kıkırdağının eğri olması burun tıkanıklığı ve baş ağrısı başta olmak üzere pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Horlama, yorgunluk, koku alma güçlüğü, burunda kuruluk hissi, kabuklanma veya kanama, ağız kokusu, geniz akıntısı ve burun şeklinde bozukluk en sık karşılaşılan şikayetler arasında yer alır.

Deviasyon ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

Maksimum 1 saat içerisinde tamamlanan ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Gerçekleştirilen deviasyon ameliyatında tampon uygulaması yapılmadığı için hastanın rahatsızlığı minimuma indirgenir. Uygulanan Hiloterapi maskesi sayesinde  ameliyat sonrası şişlik, morarma ve ağrı olmamaktadır. Cerrahi müdahaleden 3 gün sonra kontrole gelen hasta, ameliyatın 5 gün sonrasında günlük hayatına tam olarak dönebilir.

Deviasyon ameliyatı ile burun estetiği operasyonu bir arada yapılabilir mi? 

Bu oldukça yaygın görünen bir durumdur. Hasta, estetik açıdan burnunun görünümünden memnun değilse; yapılacak olan deviasyon ameliyatı sırasında burnunu yüzüne uygun bir forma kavuşturabilir. Hastanın böyle bir düşüncesi varsa bunu muayene esnasında doktoruna söylemesi ve doktorunun da gerçekleştireceği ameliyat ile estetik operasyonunu birlikte planlaması gerekmektedir.

Deviasyon nedir?

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?

Deviasyon ameliyatı hakkında bilinmesi gerekenler

Comments are closed.