Burun Ameliyatı - Op. Dr. Abdülkadir Göksel

Burun Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti)

Burnumuz, yüzümüzün güzelliğini ortaya çıkaran ve sağlığımız açısından vazgeçilmez önemi olan bir organdır. Genetik nedenlerden ya da sonradan oluşan travmalara bağlı olarak eğer burnunuzda yüz hatlarınıza uymayan bir şekil bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız burun estetiği ameliyatı ile bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkündür.

Rinoplasti, burun dış görünümünde değişiklik yapılmasını sağlayan burun estetik ameliyatıdır. Burun estetiği ile burun dış yapısı şekillendirilirken aynı zamanda burnun fonksiyonel bozuklukları da giderilebilir. Üstelik günümüzde burun estetiği ameliyatı eskiden olduğu gibi ağrılı, morluk ve şişmenin çok olduğu ameliyatlar olmaktan çıkmış durumdadır. Günümüz tıbbının ileri teknolojisi sayesinde burun estetik ameliyatlarında tampon uygulaması yapmadan burun içerisini düzeltmek mümkün olup, ameliyat sonrası dönemde ağrı ve burun tıkanıklığı yakınmaları da neredeyse hiç olmamaktadır. Göz çevresinde şişme ve morarma ise uyguladığımız Hiloterapi maskesi sayesinde minimum düzeydedir.

Burnumuz aynı zamanda fonksiyonel bir organ olduğundan, ameliyat öncesinde yapacağımız detaylı muayene sayesinde burun içerisindeki deviasyon (burun ortasındaki kemik ve kıkırdaktan oluşan duvarın eğriliği), burun etlerinin büyüklüğü (alt konka büyümesi), burun polipleri, kronik sinüzit gibi nefes ve koku almamızı etkileyen hastalıkların tanısını koyabilmekte ve burun estetiği ameliyatı sırasında tüm bu bozuklukları da düzeltilebilmekteyiz.

Gerçekleştirilecek burun estetiği ameliyatı genel ya da lokal anestezi ile yapılabilmekte olup, ortalama 2 saat sürmektedir. Kişi bu cerrahi müdahaleden sonra rutin yaşamına devam edebilir. Burnun tam olarak iyileşmesi için 3 ila 6 aylık bir zaman dilimine ihtiyaç vardır. Şeklinin tam olarak oturması ise yaklaşık 1 yıllık süreç içerisinde tamamlanır.

Açık Teknik Mi Kapalı Teknik Mi?

Açık ve kapalı teknik olarak iki ayrı şekilde yapılan burun estetiği ameliyatlarında; açık rinoplasti tekniği ile burun kıkırdak ve kemik yapıları daha ayrıntılı şekillendirilebilir. Özellikle burun uç kısmında problemi olan kişilerde açık teknik burun ameliyatı kullanılması daha uygundur. Kapalı teknik rinoplastide ise; burun şekillendirilirken tüm kesiler burun içerisine gizlendiği için burunda dıştan görünen bir iz kalmamaktadır. Bu teknik burunda ciddi bir şekil bozukluğu yoksa tercih edilir. Günümüz doktorları arasında bu iki yöntemin faydaları ve zararları konusunda fikir ayrılıkları yaşansa da, ben hastalarımın ihtiyaçları doğrultusunda kullanacağım tekniğe karar vermenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim.

Doktor Seçiminiz Önemlidir!

Burun estetik ameliyatındaki en önemli ve en zorlu bölüm doktor seçimidir. Burun estetik cerrahisi ince bir cerrahi yetenek gerektirmesi yanında, estetik bakış açısı ve yüz analizi konusunda deneyim gerektiren özel bir alandır. Doktorunuzun daha önce yapmış olduğu ameliyatlarda elde etmiş olduğu sonuçlar, burun yüz uyumuna yaklaşımı, şimdiye kadar yapmış olduğu ameliyatların sayısı ve çeşitliliği ile ilgili deneyimi oldukça önemlidir. Burun estetik ameliyatları özellikle ameliyat sonrasında uzun süre takip gerektiren bir operasyon olduğu için doktorunuzla iletişiminiz ve doktorunuzun size karşı yaklaşımı oldukça önemlidir. Unutmayın ancak doğru seçilen doktor; doğru teşhis, uygun teknik ve başarılı bir operasyonla sizi mutluluğa ve istediğiniz görünüme kavuşturabilir..