hayata dair

Hayata dair

Hayata Dair, Mesleğim gereği birçok insanla görüşmeler yapıp birçoğunun derdine ortak oluyorum. Çoğu zaman yaşamdaki mutsuzluklarını paylaşıp, onların yaşamdan daha fazla keyif alabilmelerine yardımcı oluyorum. Bazen küçük cerrahi dokunuşların ne kadar etkili olduğunu hayal bile edemezsiniz. Ama bana sorarsanız karşınızdakini anlamak ve karşılıklı olarak pozitif elektriği yakalamak tüm bu pozitif sonuçların temel anahtarı.

Özellikle burun estetik cerrahisi dinamik düşünce gerektiren; problem çözme yeteneği, pratik,  deneyim ve yaratıcılık isteyen, zor bir alan. Dolayısıyla, burun estetik cerrahisinde iyi olabilmek için deyim yerindeyse hayatınızı bu konuya adamak zorundasınız. Yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi eğer bunu zevkle yapmazsanız, iyi bir cerrah ancak mutsuz bir insan olabilirsiniz. Yaptığınız işi sevmiyorsanız, çevrenize pozitif enerji vermeniz mümkün değildir. Sanırım benim sırrım da işte bu klasik bilgiden kaynaklanıyor. Yüz plastik cerrahisini çok seviyorum ve inanıyorum ki her mutlu ettiğim hasta benim için yeni bir enerji kaynağı…

‘Bilgi paylaşıldıkça büyür’  deyimini sıklıkla kullanır, ancak üzerinde pek de kafa yormazdım. Yıllar içerisinde, burun estetik cerrahisinde deneyim kazandıkça, çevremde öğrenmeye hevesli bir “genç doktorlar ekibi” oluşuverdi. Doğrusu serbest çalışan bir doktor olarak “eğitim vermek” misyonu bana yüklenmediğinden, ya “bildiklerim benim kişisel hazinemdir” deyip deneyimlerimi paylaşmayacak ya da öğrenmek için gelmiş bu genç arkadaşlara yol gösterip, son derece şeffaf olacaktım. Ben ikinci yolu seçtim ve işte o zaman anladım ki “bilgi gerçekten paylaşıldıkça büyüyor” ve siz öğretmeye başladıkça daha çok öğreniyorsunuz.  Bir çok asistan doktor arkadaşım mezuniyet tezlerinde klinik hocalarına teşekkür ederken, bana da teşekkür etmeyi unutmadılar. Buradan ben de onlara teşekkür etmek istiyorum, beni hep genç, dinamik ve zinde tuttukları için… Tıpkı benim yaptığım gibi bilgilerini saklamadıkları ve saklamayacakları için… İnsan sağlığı gibi ağır bir sorumluluğu üstleniyoruz. O nedenle bilgiyi paylaşmak bizim için daha da büyük önem taşıyor.

Ameliyat sırasında tüm günlük sorunlardan, bekleyenlerden, randevularımdan, yetişmem gereken programlardan tamamen kopuyorum. Biliyorum ki ameliyat sırasında geçen süre, hastam için en önemli zaman dilimi. Buna saygı duymak, diğer bütün programlardan ve düşüncelerden uzak kalarak, yaptığım işe odaklanmak son derece önemli. Elbette yaşamın her alanında “odaklanmak” önemli; ancak konu insan sağlığı, hele de yüzün en görünen organı burun estetiği olunca daha da bir önemli oluyor.

Hayata dair en güçlü dileğim, çevremde mutlu, gülümseyen, sağlıklı yüzler görebilmek… Bunun için de hep dinamik kalıp, kendimi geliştirmeyi; yeni bilgilerle donanıp, deneyimlerimi, yeteneklerimi hastalarımın sağlığı için kullanmayı tercih ediyorum.

Rinoplasti yolculuğumda eğitimime ve gelişmeme katkısı olan çok değerli meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Prof.Dr. Bahman Guyuron Cleveland, USA

Prof.Dr. Dean Toriumi, Chicago, USA

Dr. Charles East, Londra, İngiltere

Dr.Milos Kovacevic, Hamburg, Almanya

Dr.Olivier Gerbault, Paris, Fransa

Dr.Yves Saban, Nice, Fransa

Comments are closed.