Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisi

Horlama ve uyku apnesi tedavisi

Toplumun yaklaşık olarak yüzde 50’sinde görülen horlama her ne kadar sağlık açısından büyük sıkıntıları beraberinde getirmiyor olsa da, sosyal anlamda ciddi bir rahatsızlık yaratabiliyor. Tedavi edilmemesi durumunda horlama çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Kaliteli uyuyamama, kronikleşmiş bir yorgunluk, uyku esnasında solunum durması (apne) hatta depresyon bu sorunların sadece birkaçıdır. Özellikle uyku apnesi yaşayan yani uykuda solunum durması yaşayanların mutlaka tedavi sürecine alınmaları gerekmektedir. Zira 10 saniyeden daha uzun süren nefes durması adeta kalp krizine davetiye çıkarıyor. Bunun yanı sıra kalpte büyüme ve konsantrasyon bozuklukları da aynı sorunun farklı belirtileri arasında yer alıyor.

Horlama hastalık mıdır?

Aynı evi paylaştığınız kişileri rahatsız eden bir durum olan horlama fiziksel bir hastalık olarak tanımlanmıyor. Ancak sosyal hastalıklar kategorisine girdiğinden söz edebiliriz. Bir başka yönü ile ele alındığında horlama solunum durmalarına neden olabildiğinde çok ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ani ölümlere neden olabilir. Bu yönü ile baktığınızda bir hastalık olmasa da horlamanın hastalığa davetiye çıkaran bir durum olduğu aşikar.

Uyku apnesinin belirtileri nelerdir?

Uyku esnasında solunumun kesilmesi ve kişinin oksijensiz kalması, vücudun dinlenmesini sağlayan REM uykusuna geçilmesini önlemektedir. Bu nedenle uyku apnesi yaşayan yani uyurken solunumu kısa süreli olarak duran kişiler her sabah yorgun, bitkin ve mutsuz uyandıklarından yakınırlar. Uyku apnesinin bir belirtisi de aşırı terlemedir. Aslında aşırı terleme vücudun oksijensiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte vücudun az oksijen alması kalbin daha fazla çalışmasına, zamanla büyümesine neden olmaktadır. Konsantrasyon bozukluğu, dikkati toparlayamama, yemek sonrası uyuma isteği gibi durumlar da uyku apnesinin belirtileri arasında sıralanabilir.

Horlama ve uyku apnesi kimlerde görülür?

Horlamanın en sık görüldüğü kişilerin ortak özelliği kilolu olmaları ve orta yaşta olmalarıdır. Bayanlara nazaran horlamanın erkeklerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Kısa boyunlu olan kişilerde ise horlamaya uyku apnesi de eşlik edebiliyor. Hılı kilo alımı erkekler kadar bayanlarda da horlamaya neden olabiliyor.

Horlama ve uyku apnesini neler arttırır?

Hem horlamayı hem de uyku apnesini arttıran en yaygın faktör kilo alımıdır. Bununla birlikte alkol alımı da kasların gevşemesine neden olduğundan horlamayı arttırabiliyor. Sigara kullanımı horlamayı tetikleyen temel faktörlerden biridir. Horlama tedavisinde hastalara sağlıklı bir beslenme düzeni edinmeleri ve spor ya da egzersiz yapmaları önerilir.

Uyku apnesi nasıl teşhis edilir?

Uyku apnesinin en sağlıklı şekilde teşhis edilebilmesi için hastanın polisomnografi adlı uyku testine tabi tutulması gerekmektedir. Bu test uykuda nefes durması ve solunumun durmasına neden olan bölge hakkında net veriler elde edilmesine olanak tanır. Bu bilgiler ışığında hasta uygun tedaviye alınır.

Horlama nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesinin eşlik etmediği yani uykuda solunumun durmadığı horlama; basit horlama olarak adlandırılır. Hastanın boyu, kilosu, yaşam tarzı, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığı, uykuya geçme pozisyonları gibi faktörler incelenir. Şayet horlamanın burun tıkanıklığından kaynaklandığı neticesine varılır ise burun ameliyatları devreye girebilir (Bkz. Fonksiyonel Burun Ameliyatları). Gırtlağın fiziksel yapısından kaynaklanan bir horlama söz konusu olduğunda diğer cerrahi yöntemlerin kullanılması gerekebilir. Yumuşak damak yapısının beraberinde getirdiği horlama durumunda Pillar İmplant (Bkz. Pillar İmplant Uygulamaları) veya Snorelift (Bkz. Snorelift) tedavi yöntemleri uygulanabilir. Uyku apnesinin de horlamaya eşlik ettiği durumlarda CPAP adlı uyku maskeleri çözüm olabiliyor. Alternatif olarak cerrahi yöntemler de uygulanabiliyor (Bkz. Horlamanın Cerrahi Tedavisi). Ancak horlama yaşayan tüm hastaların diyet programları ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeleri de gerekiyor(Bkz. Sağlıklı ve Kalıcı Zayıflama).

Comments are closed.